تبلیغات

دفتر حفظ و نشر آثار آیت‌الله العظمی خامنه‌ای،در آستانه فرا رسیدن هفته بسیج، پیام رهبر معظم انقلاب اسلامی در چهارمین سالروز تشکیل بسیج مستضعفان در سال 1362 را برای اولین بار منتشر کرد.

به گزارش گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران،‌ در آستانه فرا رسیدن هفته بسیج، دفتر حفظ و نشر آثار آیت‌الله العظمی خامنه‌ای، پیام رهبر معظم انقلاب اسلامی در چهارمین سالروز تشکیل بسیج مستضعفان در سال 1362 را برای اولین بار منتشر کرد.

متن این پیام به شرح زیر است

بسم الله الرحمن الرحیم

انقلاب كبیر اسلامى ایران از نخستین روزهاى پیروزى با توطئه‌هاى گسترده و سازمان یافته دشمنان اسلام روبرو گردیده به هر یك از دستاوردهاى انقلاب كه بنگرید جز با ایثار و مقاومت مردم در برابر كارشكنى‌هاى مخالفان و معاندان انقلاب بدست نیامده است. و گذار از سنگلاخ معضلات و كارشكنى‌هاى دشمنان كه پیوسته كوشیده‌اند چرخ انقلاب اسلامى را از حركت و پویندگى و ملت ایران را از رشد و پیشرفت باز دارند تنها با حضور مستمر و آگاهانه‌ى مردم در صحنه‌ى مبارزه و در سایه‌ى رهبرى هوشمندانه‌ى امام امت میسور و مقدور گردیده است. عظمت اهداف انقلاب و گستردگى توطئه‌هاى دشمنان ایجاب میكرد كه براى حفظ و صیانت انقلاب اسلامى و مردمى و بمنظور مقابله با دشمنان و معاندان نیرویى از خود مردم فراهم آید تا از انقلاب اسلامى و ارزشها و اهداف آن در برابر تهاجم و توطئه عمال ابرقدرتها دفاع كند. چرا كه دفاع مستمر و همه جانبه از انقلاب تنها با آموزش و سازماندهى مردمى كه حاضرند در راه حفظ انقلاب وجود خود و عزیزان خود را فدا كنند میتوانست كارساز باشد. فرمان رهبر كبیر انقلاب و امام امت مبنى بر تشكیل بسیج مستضعفان در شرایطى كه ایران اسلامى و انقلاب شكوهمند ما از هر سو مورد تجاوز و تهاجم دشمنان قرار گرفته بود حركتى آگاهانه در جهت خنثى‌سازى نقشه‌هاى ابرقدرتها بود كه با تحمیل جنگ و محاصره‌ى اقتصادى میخواستند به خیال خود انقلاب را متوقف كنند و دستاوردهاى ملت مسلمان ایران را برباد دهند.

استقبال نیروهاى مؤمن به انقلاب از بسیج و شركت اقشار مختلف مردم بخصوص جوانان و نوجوانان در آن و حركت سریع و صحیح مردم و دولت در جهت اجراى فرمان امام در مدتى كوتاه نیرویى عظیم از ملت فراهم آورد كه میتوان آنرا بحق مكتبى‌ترین و مردمى‌ترین نیروى مقاومت جهانى نامید. بسیج این ارتش عظیم مكتبى و مردمى -كه بضرورت انقلاب اسلامى و دفاع از اهداف و آرمانهاى آن بوجود آمده است- دانشگاهى عظیم براى ساختن و پرورش نسلى است آرمانخواه و خداجو كه دفاع از مستضعفان سراسر عالم را در سرلوحه‌ى اهداف خویش دارد و جانبازترین و فداكارترین انسانها در آن جمع شده‌اند تا از محرومان و مستضعفان عالم در برابر تجاوز جهانخواران قدرتمند و نیروى اهریمنى ابرقدرتها دفاع كنند. در ایران اسلامى شمع وجود جوانان دلباخته انقلاب گرمى‌بخش و برافروزنده‌ى سنگرهاى نبرد حق بر ضد باطل است. بسیجیان جوان گلهاى بوستان انقلاب نیروى حیاتبخش انقلاب و مایه‌ى امید و دلگرمى ملت و رهبر انقلابند. امروز از این قدرت سربرآورده از متن مردم و جوشیده از دل انقلاب هراسى در دل دشمنان خانه كرده است. چرا كه میدانند نسلى كه امروز با شركت در بسیج چنین آگاهانه و عاشقانه از حریم انقلاب پاسدارى میكند فردا همچون توده‌ى فولادى آبدیده در برابر آنان قرار خواهد گرفت و سد راه مطامع آنان خواهد شد. اینك شما بسیجیان كه بنیانى مرصوص در دفاع از انقلاب اسلامى بنا نهاده‌اید بدانید كه حركت قهرمانانه‌ى شما براى همیشه در صفحات تاریخ جوانمردى و ایثار ثبت شده است و اگر همه‌ى وجود دشمنان اسلام چنگ و ناخن شود نخواهد توانست نام عزیز و مبارك شما را از صفحات تاریخ بزداید. شما نمونه‌ى جوانمردى و فتوت و ایثار و دلاورى در تاریخ مى‌باشید چه دشمن بخواهد چه نخواهد. و اگر من امروز جملاتى بصورت توصیه در این پیام به شما میگویم از این روست كه از صمیم دل میدانم شما در راه تعالى و پیشرفت، هر توصیه‌ى برادرانه را با صمیمیت و پشتكار به كار خواهید بست:

۱- شما سرباز امام زمان علیه السلام و پشتوانه اسلامید. تقوى، تواضع، فروتنى و گذشت در برابر ضعفا و مقاومت در برابر زورمندان و ستمگران از صفات سربازان امام عصر علیه السلام میباشد. جامه‌ى تقوى بر تن كنید و پیوسته فروتن و بزرگوار باشید تا وجودتان موجب آرامش خاطر محرومان و مستضعفان شود.

۲- شما سرباز اسلامید و سرباز اسلام باید اسلام‌شناس و عمل‌كننده به دستورها و تعالیم اسلام باشد. از آموزش‌هاى عقیدتى غافل نباشید. وجود ارزشمند خود را به عطر دلنواز قرآن بیارایید . قرآن بخوانید و به احكام آن عمل كنید.

۳- امروز جبهه‌هاى نظامى به نور وجودتان روشن است و پشت جبهه از همت مردانه‌ى شما گرم. اما فردا شما در همه جبهه‌هاى نبرد فرهنگى سیاسى و اقتصادى حضور خواهید یافت. از هم اكنون خود را براى ایران اسلامى آینده كه در آن محرومان و مستضعفان همه‌ى نیروى خود را تنها صرف سازندگى فرهنگى، سیاسى و اقتصادى خواهندكرد آماده كنید.

۴- مساجد كه نیروهاى بسیج از آن تغذیه میكنند باید همچنان بصورت پایگاه بسیج باقى بماند. نیروى مساجد در بسیج مردم نیرویى منحصر و معنى دار است.

بسیج تنها تا آن روز پیروز است كه در یك دست بسیجى«قرآن» و در دست دیگرش«سلاح» باشد. راز پیروزى مسلمین و وحشت و هراس دشمنان و معاندین از مسلمین در برافراختن پرچم قرآن است. بسیج باید مطیع مسجد، حامى مسجد، عامل به قرآن و حافظ قرآن باشد. موفقیت شما عزیزان را در راه خدمت به اسلام و مسلمین از درگاه خداوند متعال خواهانم.

والسلام علیكم و رحمه الله و بركاته.

برادر شما سید على خامنه‌اى

رئیس جمهورى اسلامى ایران

۴ آذر ۱۳۶۲